Zastosowanie gabionów w ogrodzie i ich wypełnienie


porady sezonowe

Każdy ogród potrzebuje ozdoby. Oryginalnego, estetycznego i najlepiej praktycznego dodatku, który dopełni aranżację przestrzeni i podkreśli jej charakter, a jednocześnie posłuży jako funkcjonalny element użytkowy. Jedną z takich ozdób są gabiony. To rodzaj ażurowej konstrukcji, która znajduje mnóstwo zastosowań w ogrodach i nie tylko. Tego typu rozwiązania architektoniczne kojarzą się z nowoczesnym, surowym stylem skandynawskim i wspierają ekologię, dlatego coraz więcej naszych klientów wybiera gabiony do dekoracji swojej posesji.

Do czego mogą posłużyć gabiony?


Gabiony są na tyle uniwersalne, że można je wykorzystać do stworzenia różnorodnych elementów wyposażenia ogrodu – od ławek i siedzisk po kwietniki czy kominki. Największą popularnością cieszą się jednak wykonane z nich ogrodzenia. Z jednej strony sprawdzają się one jako solidny mur oporowy zabezpieczający skarpę czy osuwisko, z drugiej natomiast stanowią świetną alternatywę dla płotu. Gabionowe ogrodzenie doskonale izoluje hałasy z ulicy i zapewnia odpowiednią dozę prywatności, a przy tym nie wymaga skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Poza tym gabionowe ogrodzenie ma też tę zaletę, że jest wyjątkowo odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych – będzie więc służyć przez długie lata. Z tego względu warto pomyśleć również o innych zastosowaniach gabionów. Ciekawym pomysłem może być na przykład wykorzystanie ich jako okładziny elewacyjnej. Podobnie jak ogrodzenie gabionowe, elewacja wykonana w ten sposób zapewnia doskonałą izolację akustyczną, a także termiczną, jest też wyjątkowo trwała i łatwa w konserwacji.

Jak i z czego wykonuje się gabiony?


Gabiony wykonywane są z metalowej siatki, która wyglądem przypomina nieco klatkę, a następnie wypełniane dowolnym materiałem – wszystkie te elementy można oczywiście kupić w sklepie ogrodniczym. Najczęściej kosz gabionowy wypełnia się otoczakami, kostką granitową, grysem marmurowym, łamanym piaskowcem, skałami wulkanicznymi albo po prostu zwykłymi polnymi kamieniami. Nie musimy jednak koniecznie decydować się na skalne wypełnienie, zamiast tego możemy sięgnąć po drewniane klocki, korę drzew, szyszki, potłuczone cegły, ceramikę lub szkło z recyklingu. Wystarczy pamiętać, że poszczególne elementy wybranego przez nas materiału powinny być odpowiedniej wielkości, to znaczy na tyle duże, by nie wypadały z siatki. Trzeba je też prawidłowo ułożyć, tak aby nigdzie nie wystawały ostre krawędzie. Tylko dobrze wykonany i oryginalnie skomponowany kosz gabionowy będzie z powodzeniem spełniał swoją użytkową rolę i pozwoli stworzyć niepowtarzalny klimat.

 

Przeczytaj również

szybki kontakt