Trawnik z rolki krok po kroku - jak go założyć?


porady sezonowe

Trawa z rolki to praktyczne rozwiązanie, które pozwala w łatwy i szybki sposób zazielenić teren wokół domu. Zamiast siać trawę i czekać aż wykiełkuje, wykształci się i zagęści – co może zająć kilka tygodni – wystarczy kupić gotowy trawnik w postaci zrolowanej darni i rozłożyć go na uprzednio przygotowanym gruncie. Taki trawnik z rolki prezentuje się równie pięknie, co tradycyjny trawnik, a dodatkowo ma tę zaletę, że jest bardziej odporny na chwasty i doskonale się sprawdza na problematycznym terenie, na przykład skarpach. Kluczowy jest jednak w tym przypadku prawidłowy montaż. Poniżej przedstawiamy krótką instrukcję wyjaśniającą jak zadbać o właściwe przygotowanie podłoża pod trawę z rolki oraz jak wygląda zakładanie trawnika z rolki krok po kroku.

Przygotowanie podłoża pod trawę z rolki


Zakładanie trawnika z rolki zawsze poprzedza przygotowanie gruntu – bez tego korzenie nie będą miały odpowiednich warunków do wzrostu i trawa się nie przyjmie. Pierwszy krok to oczywiście oczyszczenie ziemi, czyli pozbycie się wszelkich kamieni, korzeni, chwastów itp. Następnie trzeba przekopać teren, aby go spulchnić – można to zrobić ręcznie przy użyciu szpadla albo mechaniczne przy pomocy glebogryzarki – oraz wyrównać. Na tym etapie należy także upewnić się, że gleba ma właściwy odczyn, czyli kwasowość na poziomie około 6 pH, dzięki temu trawa w rolce po rozłożeniu nie straci swoich walorów estetycznych. Jeśli ziemia jest zbyt kwaśna, możemy dodać do niej wapno lub kredę, a jeśli jest za mało kwaśna, posypmy ją trocinami lub igliwiem. Alternatywą dla takich naturalnych metod regulacji odczynu ziemi są nawozy odkwaszające i zakwaszające. Można je kupić w każdym sklepie ogrodniczym. Po takim przygotowaniu podłoża pora na ostatni, najważniejszy etap prac: układanie trawy z rolki.

Zakładanie trawnika z rolki krok po kroku


Zakładanie trawnika z rolki jest bardzo proste, sprowadza się bowiem do rozłożenia pasów trawy, począwszy od najdłuższego, a następnie dociśnięcia ich i zwałowania. Pasy powinny leżeć jak najbliżej siebie, tak by ściśle przylegały. Zwróćmy przy tym uwagę na kierunek rozwijania rolki – wszystkie źdźbła trawy powinny być skierowane w tę samą stronę, to zapewni spójny efekt wizualny. Każdy z pasów po rozłożeniu mocno dociskamy do podłoża, chociażby grabiami lub deską, a na końcu wałujemy, żeby całość dobrze ubić, usuwając w ten sposób pęcherzyki powietrza i nierówności. Potem pozostaje już tylko obficie podlać trawnik. Pamiętajmy, że za układanie trawy z rolki najlepiej zabrać się od razu po jej zakupie, a jeśli już musimy ją przechowywać, to nie dłużej niż dobę i tylko w zacienionym miejscu z dobrym dostępem powietrza. To bardzo ważne, aby trawa w rolce w momencie montażu była świeża.

Przeczytaj również

szybki kontakt