Jak przygotować nawierzchnię do układania kostki brukowej?

porady sezonowe

Prawidłowe układanie kostki brukowej wymaga nie lada umiejętności i wiedzy z zakresu brukarstwa, dlatego takie zadania lepiej powierzać fachowcom. Tym bardziej, że nawierzchnia pod kostkę również wymaga właściwego przygotowania – ogół prac w tym przypadku jest niezwykle czasochłonny. Na szczęście wiele firm świadczących usługi brukarskie posiada w swojej ofercie zarówno układanie kostki brukowej, jak i przygotowanie podłoża pod nią, w tym wykonanie podbudowy, nie musisz więc robić tego samodzielnie.

Nawierzchnia - kostka brukowa

Jeśli jednak mimo wszystko chciałbyś zająć się tym sam, mamy dla Ciebie kilka wskazówek, które pomogą Ci dobrze przygotować podłoże pod kostkę brukową.

Jak przygotować grunt pod kostkę brukową?

Zaczynamy oczywiście od przygotowania podłoża, czyli korytowania, profilowania i stabilizacji gruntu, na którym potem wykonana zostanie podbudowa. Korytowanie polega na usunięciu warstwy ziemi i oczyszczeniu powstałego w ten sposób koryta z korzeni i kamieni. Głębokość wykopu powinna wynosić nie mniej niż 20 cm i nie więcej niż 50 cm – wszystko zależy od tego, jak głęboko sięgają warstwy ziemi roślinnej w danym miejscu. Korytowanie można wykonać ręcznie, przy użyciu zwykłej łopaty, jednak w przypadku rozległych powierzchni lepiej sprawdzą się koparka i spychacz. Następny krok to profilowanie powierzchni, a więc niwelacja wszelkich nierówności. W tym celu musimy rozsypać i ubić około 10-centymetrową warstwę piasku na dnie utworzonego wcześniej koryta. Ostatnim etapem jest stabilizacja gruntu za pomocą geowłókniny – pozwoli to skutecznie wzmocnić powierzchnię i utrwalić końcowy efekt prac aranżacyjnych.

Jak wykonać podbudowę pod kostkę brukową?

Podbudowa pod kostkę brukową w dużym stopniu warunkuje jej trwałość, dlatego należy odpowiednio dobrać materiał, z jakiego zostanie wykonana, oraz dostosować jej grubość do przewidywanych obciążeń. Najczęściej polecane materiały to w tym przypadku żwir, grys, tłuczeń oraz połączenie żwiru i piasku. Jeśli zamierzamy układać kostkę pod ruch pieszy, grubość podbudowy powinna wynosić 10 – 20 cm. Z kolei kostka pod ruch kołowy wymaga grubszej, około 40-centymetrowej, warstwy, którą warto dodatkowo mechanicznie zagęścić, aby zapewnić jej możliwie równomiernie ułożenie. Prawidłowo wykonana podbudowa będzie zapewniać dobrą nośność, przepuszczalność dla wody i ochronę przed mrozem. Najmniejszy błąd natomiast zemści się pękaniem kostki, co wymusi bardzo kosztowne poprawki. Dlatego tego rodzaju prace lepiej zlecać firmom specjalizującym się w brukarstwie. Oferowane przez nie usługi brukarskie są zwykle kompleksowe, fachowcy zrobią więc za Ciebie wszystko – od pomiarów, doboru najlepszych materiałów i właściwego przygotowania nawierzchni po układanie kostki brukowej i jej impregnację. Tylko wtedy zyskasz gwarancję, że efekty będą odpowiednio trwałe i estetyczne.

Przeczytaj również

szybki kontakt