Czym czyścić kostkę brukową? Domowe sposoby


porady sezonowe

Kostka brukowa jest jednym z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych do aranżacji przydomowej przestrzeni. Kiedyś pełniła ona wyłącznie funkcję użytkową, dziś stanowi także element dekoracyjny ozdabiając chociażby alejki ogrodowe czy podjazdy. Ale żeby kostka brukowa mogła efektywnie upiększać naszą posesję, musimy zadbać o to, by zawsze pięknie się prezentowała. Trzeba regularnie usuwać z niej wszelkie zanieczyszczenia: plamy oleju, benzyny czy tłuszczu, naloty powstałe na skutek długotrwałej wilgoci, piasek, błoto, a także trawy, mchy i inne porosty. Oczywiście czyszczenie kostki brukowej można zlecić profesjonalnej firmie sprzątającej, ale też można zająć się tym samemu wykorzystując proste, domowe sposoby – poniżej przedstawiamy kilka z nich. Jeśli chcą się Państwo dowiedzieć, czym czyścić kostkę brukową domowy sposobem, zapraszamy do lektury.

Kostka brukowa

Domowe sposoby na czyszczenie kostki brukowej


Kostka brukowa jest dość łatwa w pielęgnacji, do jej czyszczenia z reguły nie potrzeba żadnych drogich czy skomplikowanych w obsłudze narzędzi. Do zamiatania liści i usuwania piasku wystarczy standardowa miotła. W przypadku poważniejszych i bardziej uporczywych zabrudzeń najlepiej sprawdzi się myjka generująca strumień wody pod ciśnieniem, ewentualnie woda z dodatkiem detergentu (np. płynem do mycia naczyń) i szorstka szczotka lub gąbka. Chwasty z kolei, podobnie jak pleśń i grzyby, można usunąć szczotką z włosiem ze stalowego drutu hartowanego – drut nie uszkodzi struktury ani powierzchni kostki, za to pozwoli pozbyć się niechcianych roślin wraz z ukorzenieniem. Świetnie z wieloma chwastami i zabrudzeniami radzi sobie też ocet. Takie domowe sposoby na czyszczenie kostki brukowej są nieco czasochłonne, ale bardzo skuteczne, i co ważne, nie wymagają wysokich nakładów kosztów, dlatego warto je wypróbować przed podjęciem decyzji o zatrudnieniu firmy sprzątającej specjalizującej się w usługach czyszczenia kostki brukowej.

Czyszczenie kostki brukowej octem – jak to działa?


Ocet spirytusowy to tani, łatwo dostępny i prosty w użyciu produkt o wielu różnorodnych zastosowaniach. Sprawdza się nie tylko jako niezastąpiona przyprawa wielu potraw, ale też jako uniwersalny i ekologiczny środek czyszczący, który można z powodzeniem wykorzystać zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Z jego pomocą usuniemy kamień, bakterie i pleśń z domowych sprzętów AGD, a także zabrudzenia i chwasty z różnego rodzaju przydomowych nawierzchni, w tym kostki brukowej. Jak czyścić kostkę brukową octem? Wystarczy rozcieńczyć ocet wodą łącząc te dwa składniki w proporcjach 2:1 i tak przygotowanym roztworem obficie spryskać kostkę. Zawarty w occie kwas sprawia, że porosty wysychają i obumierają wraz z korzeniami, dlatego ten sposób czyszczenia kostki brukowej jest bardzo skuteczny. Warto dodać, że czyszczenie kostki brukowej octem jest również bezpieczne, ponieważ nie zatruwa on gleby ani nawet nie zmienia jej pH, nie powoduje też powstawania przebarwień na czyszczonej powierzchni. Polecamy go do walki z mchem, perzem i trawą łąkową. Czyszczenie kostki brukowej octem to również niezawodny sposób na usunięcie plam z tłuszczu, benzyny czy oleju silnikowego.

Jak często należy czyścić kostkę brukową?


Skoro jest wiemy, czym wyczyścić kostkę brukową domowym sposobem, odpowiedzmy również na pytanie: jak często należy to robić? Z reguły zaleca się gruntowne czyszczenie kostki brukowej przynajmniej trzy razy w roku: wiosną, latem i jesienią. Trudne do usunięcia zabrudzenia warto jednak czyścić od razu, ponieważ potem może się to okazać zbyt problematyczne. Wykwity na kostce natomiast wymagają nieco innego podejścia – w zależności od tego, z jakim rodzajem porostów mamy do czynienia, możemy być zmuszeni do potraktowania ich octem kilkukrotnie. Niektóre chwasty w starciu z tym środkiem czyszczącym giną od razu, inne są bardziej uparte i odrastają, wtedy trzeba powtarzać zabieg w kolejnych tygodniach do momentu, aż one również całkowicie uschną.

Jak pielęgnować kostkę brukową na co dzień?


Kostka brukowa wymaga systematycznego przeprowadzania gruntownych zabiegów pielęgnacyjnych, ale powinniśmy też dbać o nią na co dzień. Zabrudzenia spowodowane przez olej silnikowy czy tłuszcz z grilla należy zawsze usuwać na bieżąco, aby nie doszło do przebarwień, których potem trudno będzie się pozbyć. Pamiętajmy także, aby zimą regularnie odśnieżać i odladzać kostkę. Odradzamy jednak posypywanie jej solą, ponieważ może to osłabiać jej zewnętrzną warstwę i pozostawiać na niej biały nalot. Dodatkowo warto pomyśleć o impregnacji – kostka brukowa zabezpieczona impregnatem będzie o wiele mniej podatna na zabrudzenia.

Przeczytaj również

szybki kontakt