Czym czyścić kostkę brukową? Domowe sposoby

porady sezonowe

Jak często czyścić kostkę brukową?

Kostka brukowa jest jednym znajpopularniejszych materiałów wykorzystywanych do aranżacji przydomowej przestrzeni. Kiedyś pełniła ona wyłącznie funkcję użytkową, dziś stanowi także element dekoracyjny ozdabiając chociażby alejki ogrodowe czy podjazdy. Ale żeby kostka brukowa mogła efektywnie upiększać naszą posesję, musimy zadbać o to, by zawsze pięknie się prezentowała. Trzeba regularnie usuwać z niej wszelkie zanieczyszczenia: plamy oleju, benzyny czy tłuszczu, naloty powstałe na skutek długotrwałej wilgoci, piasek, błoto, a także trawy, mchy i inne porosty. Należy robić to przynajmniej trzy razy w roku: wiosną, latem i jesienią. Oczywiście czyszczenie kostki brukowej można zlecić profesjonalnej firmie sprzątającej, ale też można zająć się tym samemu wykorzystując proste, domowe sposoby.

Kostka brukowa

Czego używać do czyszczenia kostki brukowej?

Kostka brukowa jest dość łatwa w pielęgnacji, do jej czyszczenia z reguły nie potrzeba żadnych drogich czy skomplikowanych w obsłudze narzędzi. Do zamiatania liści i usuwania piasku wystarczy standardowa miotła. W przypadku poważniejszych i bardziej uporczywych zabrudzeń najlepiej sprawdzi się myjka ciśnieniowa generująca strumień wody pod ciśnieniem, ewentualnie woda z delikatnym detergentem (np. płynem do mycia naczyń) i szorstka szczotka lub gąbka. Chwasty z kolei, podobnie jak pleśń i grzyby, można skutecznie usunąć drucianą szczotką z włosiem ze stalowego drutu hartowanego – drut nie uszkodzi struktury ani powierzchni kostki, za to pozwoli pozbyć się niechcianych roślin wraz z ukorzenieniem. Bardzo dobrze z wieloma chwastami radzi sobie też ocet rozcieńczony wodą w proporcjach 2:1.

Jak pielęgnować kostkę brukową?

Kostka brukowa wymaga systematycznego przeprowadzania gruntownych zabiegów pielęgnacyjnych, ale powinniśmy też dbać o nią na co dzień. Zabrudzenia spowodowane przez olej silnikowy czy tłuszcz z grilla należy zawsze usuwać na bieżąco, aby nie doszło do przebarwień, których potem trudno będzie się pozbyć. Pamiętajmy także, aby zimą regularnie odśnieżać i odladzać kostkę. Odradzamy jednak posypywanie jej solą, ponieważ może to osłabiać jej zewnętrzną warstwę i pozostawiać na niej biały nalot. Dodatkowo warto pomyśleć o impregnacji – kostka brukowa zabezpieczona impregnatem będzie o wiele mniej podatna na zabrudzenia.

 

 

 

 

 

 

 

Przeczytaj również

szybki kontakt