Co to właściwie jest ten grys?


porady sezonowe

Grys ogrodowy to kruszywo budowlane powstające drogą erozyjnej lub mechanicznej obróbki kamieni naturalnych, najczęściej skał litych. Jest szorstki i chropowaty w dotyku, ma nieregularne kształty i ostre krawędzie, a jednocześnie posiada wysokie walory estetyczne, pięknie się prezentuje zestawiany z wszelkiego rodzaju roślinnością. Pasuje zarówno do klasycznych, jak i nowoczesnych aranżacji ogrodowych, dlatego tak chętnie wykorzystuje się go jako element dekoracyjny do ozdabiania terenów zielonych. Jego niezaprzeczalną zaletą jest też fakt, że to materiał wyjątkowo trwały, wytrzymały i odporny na niesprzyjające czynniki atmosferyczne, w tym mróz i wilgoć – wybór takiego kamienia ogrodowego jest więc inwestycją na lata.

Grys

Jakie rodzaje grysu ogrodowego wyróżniamy?


Grys do ogrodu dostępny jest w wielu różnych wersjach kolorystycznych. Jego barwa zależy od tego, z jakiego kamienia powstał. Przykładowo grys bazaltowy jest koloru czarnego, szarego lub ciemnogranatowego. Grys marmurowy, podobnie jak wapienny i dolomitowy, występuje w jasnych odcieniach: białym lub jasnobeżowy, ewentualnie może posiadać brązowawe zabarwienie. Z kolei grys serpentynitowy jest zielony lub niebieskawy. Ta różnorodność kolorystyczna zapewnia dużą dowolność, jeśli chodzi o tworzenie kompozycji dekoracyjnych. Tym bardziej, że kolory można bez problemu łączyć, ponieważ każdy z wymienionych rodzajów grysu ma podobne właściwości. Przede wszystkim doskonale przepuszcza wilgoć, dzięki czemu zapobiega gromadzeniu się wody podczas deszczu – nawet po obfitych opadach w miejscach wysypanych tym kruszywem nie pojawiają się kałuże. Grys ozdobny świetnie radzi sobie też z wysokimi temperaturami, z powodzeniem może więc chronić rośliny przed silną ekspozycją słoneczną.

Do czego można wykorzystać grys ogrodowy?


Grys ozdobny znajduje zastosowanie jego materiał wykończeniowy wielu ogrodowych elementów dekoracyjnych, w tym rabat, ścieżek, skalniaków i oczek wodnych. Najczęściej wykorzystuje się go do wyeksponowania roślin – można do tego celu wykorzystać na przykład grys ogrodowy powstały ze skał wapiennych, który ze względu na jasny kolor świetnie się sprawdza jako tło. Takim rodzajem grysu warto wysypać też dno oczka wodnego – kontrast sprawi, że roślinność i ryby będą lepiej widoczne i da malowniczy efekt. Drobne grysowe kamyki doskonale nadają się też do wytyczania ścieżek – można nimi wysypać całą dróżkę lub wypełnić luki między większymi kamieniami. Niezależnie od tego, na jaki grys do ogrodu się zdecydujemy, możemy mieć pewność, że nada on naszej przydomowej przestrzeni ciekawy i niepowtarzalny charakter.

Przeczytaj również

szybki kontakt